Umut Ve Özgürlüğün Filmi: Esaretin Bedeli


Beklentilerin en yücesi, iç dünyada yangın olup yakmaya hazır kıvılcım, hayallerin gerçekleşmesi için var olan en değerli basamak; olumlu olduğunda mutluluk ve huzur, olumsuz olduğunda ıstırap ve elem veren duygu: Umut.

Türü ne olursa olsun bir canlının herhangi bir şeyden mahrum olmaması, prangalara bağlanarak yaşamı idame ettirmemesi; (insan için) fikirlerini ‘korku’ duygusuna ihtiyaç duymadan dile getirmesi, kendini naif bir kuş tüyü ve mis kokan bir çiçek yaprağı gibi hafif hissetmesi: Özgürlük.

 

‘Umut ve özgürlük’: Hakkında yüzlerce şiir, roman, resim ve bilumum sanat dalının konuşturulduğu iki kavram. Shawshank Redemption bu iki kavramı ilmek ilmek insan zihnine işlemekte, ana fikrini bu iki kavram üzerinden vermekte. Yer yer yaşadığımız gezegene egemen olan türe ‘utanç ve iğrenme’ duygularıyla bakmamıza, zaman zaman bulunduğumuz ortama bir şeyler katmış olmanın verdiği ‘huzur’ duygusuyla rahatlamamıza, kimi zaman paylaşılan ortam ve sırlarla birlikte, kan bağı olmasa da ‘kardeşlik’ duygusunun hayatımızda büyük yer kapladığını bize en güzel anlatan film olma özelliğini taşıyor belki.

 

Shawshank Redemption, dilimize çevrilmiş haliyle Esaretin Bedeli; korku romanlarının üstadı olan Stephen King’in ‘Different Seasons’ adlı kitabındaki dört kısa öyküden biri olan “Rita Hayworth and Shawshank Redemption”ten uyarlama, yönetmenliğini Frank Darabont’un, başrolünü ‘Andy’ karakterine hayat veren Tim Robbins’in, yardımcılığını da ‘Ellis Boyd Redding’ karakteri ile hafızalarda unutulmayacak yer edinen performansıyla ‘Morgan Freeman’ın paylaştığı 1994 yapımlı hapishane filmi. IMDb’de izleyicilerin oylarıyla belirlenen filmler arasında 9,3 alarak onurlandırılan filmimiz, aldığı bu puanla en iyi filmler listesinde 1.sırada yer almakta.

Madem karakterlere girdik; biraz da içeriğine girelim. İzlemeyen kalmamıştır ama buradan sonrasını, filmi izlemeyen okuyucuların yazıyı yazan şahsım hakkında hakaret içerikli düşüncelere sahip olmaması adına okumaması rica olunur. Acayip ağır spoiler içerir, öyle böyle değil.

 

The Inkspots’un “If I Didn’t Care” adlı muazzam şarkısıyla giriş yapılırken, aldatıldığını öğrendikten sonra şiddetli tartışmayla birlikte boşanmak isteyen eşine bunun olmayacağını söyleyen Andy perişan ve oldukça sarhoş bir durumda, kendisini aldatan karısı ve birlikte olduğu golfçüye zarar verme amaçlı silahıyla birlikte aracında beklemekte. Bu gecenin ardından karısı ve golfçü ölü bulununca, tek şüpheli Andy Dufresne, cinayeti işlemediğini kanıtlayamadığı için iki kez üst üste müebbet cezası yer ve olaylar gelişmeye başlar.

Filmden etkileyici sahneler:

Andy’nin ve yanındaki diğer mahkumların hapishaneye giriş sahnesini izlerken, halihazırdaki mahkumlar, avını bekleyen aslanları aratmayan bakışlar atıyordu adeta. Yeni piliçler gelmişti evlerine. Hapishane müdürünün yeni gelenlere tavsiyeleri:

“Kural 1: Tanrıya küfür yok.

Diğer kuralları zamanla öğreneceksiniz. Sorusu olan?”

Yeni mahkumlardan gelen soru: Ne zaman yemek yiyeceğiz?

Hapishanede öyle soru mu sorulur hiç. Ve ilk dayak. Eşek sudan gelinceye kadar…

Yeni gelen mahkumlardan ilk kimin ağlayacağı üzerine bahis yapan demirbaş mahkumların geçtiği dalgalar buradan köye yol olur. Çok onur kırıcı değil mi?

İçine kapanık, pek konuşmayan Andy, dışarıdan her istenilen şeyi bulup getirmekle ünlü Red’le tanışır. Red de en başından onu sevmiştir, samimiyeti kurarlar.. İçeri ‘çekiç’ sokmasını ister. Red elbette isteğini %20 komisyonunu alarak yerine getirir.

Gel zaman git zaman Andy içeride aşağılanmasından tecavüze uğramasına kadar tüm pislikleri bir süre yaşamak zorunda kalır. Hapse girmeden önce bankacı olan Andy, bu pozisyonun kendisine kazandırdıklarını fazlasıyla kullanır. Nitekim kardeşinden kalan paradan vergi kesilmemesi için gardiyana yardım edebileceğini söyler. Karşılığında arkadaşları soğuk bira talep eder. Güneşin akıl almaz sıcağında, arkadaşlarına bira ısmarlayarak, bir an olsun özgür olduğu hayat sahnesi:

“İzleyin yoksa evin efendisi geldiğinde siz bilemeyeceksiniz”-Alamet: 13:35

Andy İnci’ldeki bu ayeti okuyarak dindar olduğu izlenimiyle, dindar görünümlü hapishane müdürünü kafalar. Zamanla yine bankacı kimliğini kullanarak diğer gardiyanların da finansal planlamalarını yaparak hapishane yönetimine adeta güven aşılıyor.

Filmin en acıklı bölümlerinden Brooks bölümü: İçeriye 50 yılını verdikten sonra şartlı tahliye olan yaşlı dostumuz Brooks, dışarıdaki hayata uyum sağlayamayacağı için korkacak, kabuslarla uyanacak, içerideki yol arkadaşı olan karga Jake’nin gelmesi umuduyla kuşlara yem atacaktı. İçeriyi içselleştiren Brooks, dışarıyı içselleştiremedi ve kendisi için tahsis edilen bir odada hayatına son verecekti.

“Dışarıda her şeyin ne kadar hızlı olduğunu anlatamam, küçükken bir otomobil görmüştüm ama artık her yerdeler.”

Filmin en etkileyici sahnelerinden biri: Mahkumlara, belki de lugatlarından silinen bir kelime olan ‘müzik’ dinletisi. Hem de Amadeus Mozart. Lüks budur! Andy’nin müdürün odasına girerek, müziği hoparlöre verdiği sahnedeki yüz ifadesi tam tamına müziğin insanı nasıl özgürleştiğini göstermiyor mu?

İnsanı kendinden geçiren bu eşsiz müziğe şuradan bağlanarak, bir süre özgürlüğü iliklerinize kadar yaşayabilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=CQ8ZHilxdm8

İçeride 30.yılını devirerek şartlı tahliye için komisyonun karşısına çıkan Red dostumuz, yine reddedildi. Andy, Red’e bir mızıka hediye etti. İade-yi hediye yapan Red de Andy için içerideki 10.yıl dönümü şerefine hücresine bir Mariyln Mornoe posteri hediye etti.

Andy, hapishanedeki kitapların artması için hükümete haftada bir mektup yazmaya başladı. Sürekli yazdı, bunaltana kadar. Hükümet bu mektup yağmurundan kurtulmak için hapishane yönetimine 500 dolarlık bir çek gönderdi. Yeni kitaplar geldi, burası artık en büyük kütüphaneye sahip hapishane unvanını aldı.  Gelen kitaplar arasında belki de Andy’nin hayatını kurtaran kitap da vardı: Monte Kristo Kontu-Aleksandr Dumas.

Yıllar geçiyordu. Geçtikçe içerideki mahkumlara yenileri ekleniyordu.  Gelenlerden biri de Andy’nin o suçu işlemediğine kanıt olacak bilgilere sahip olan bir Rock N Roll’cu dostumuz Tommy idi. Hapishane müdürünün tüm kara para aklama işini bizim bankacı Andy yaptığı için; müdür Andy’nin özgür kalmasını istemiyor, yalandan Tommy’nin söylediklerine inanmıyordu. Başkaldıran Andy abimiz hapishane müdürüne şöyle sesleniyordu:

“Nasıl bu kadar kalın kafalı olabilirsin?”

Bunun cezası ağır oluyordu, Andy hapishane tarihindeki en uzun ceza olan 1 ay kapalı hücrede kalmakla cezalandırıldı. Andy hücredeyken hapishane müdürü Tommy’i öldürerek, “kaçmaya çalışırken öldü.” Yalanını söyleyecekti.

Hapishanede 19 yılını geçiren Andy umudunu kaybetmeyerek, kazı işini bitirmişti. Çakan şimşeklerin çıkardığı yüksek sesin yardımıyla kanalizasyon borusunu patlatacak ve uzunca bir yolu pisliğin içinde geçerek özgürlüğüne kavuşacaktı.

İşte özgürlüğünü eline alan birinin tüyleri diken diken eden o görsel şöleni:

Hapishaneden kaçtıktan sonra kendisine sahte bir kimlik ayarlayan Andy, 19 yılın karşılığı olarak kara paradan kendisine küçük de bir miktar para ayırmıştı. İlahi Andy. Bununla da bitmiyordu elbette. Hapishane müdürünün yediği tüm pislikleri açığa çıkaracak, tutuklanması için kapısına gelen polislerden önce davranan müdürün, tek kurşunla kendi işini bitirmesine sebep olacaktı. Hapishane müdürünün polisin ayak seslerini duyarken ki duyduğu korku adrenalini muazzam bir sahne değil mi?

“İçeride 40.yılını dolduran Red’e bir şartlı tahliye fırsatı daha gelmişti komisyonu ikna etmek için. Bölmeden o repliği paylaşalım:

+Düzeldiğini düşünüyor musun?

-Düzelmek mi durun bir düşüneyim. Bunun ne olduğu konusunda bir fikrim yok.

+Yani topluma katılmaya hazı..

-Bunun ne demek olduğunu biliyorum evlat. Bu benim için sadece uydurulmuş kelime. Politik bir kelime. Sizin gibi iş sahibi takım elbise ve kravatlı gençlerden birinin isteği nedir? Yaptığım için pişman olmamı mı istiyorsunuz?

+Pişman mısınız?

-Pişman olmadığım tek bir gün bile yok. Burada olduğum ya da olmam gerektiğimi düşündüğünüz için değil. O zamanları hatırladığımda, küçük, aptal bir çocuğun işlediği korkunç suçu hatırlıyorum. Onunla konuşmak istiyorum. Denemek ve onunla konuşmak. Ama bunu yapamam. O çocuk geçmişte kaldı. Bu yaşlı adam da onun artığı. Bununla yaşamak zorundayım. Düzelmek mi? Bu saçma bir söz. Gidip formlarınızı damgalayın evlat. Vaktimi harcamayın. Çünkü doğruyu söylemek gerekirse umurumda bile değil.”

 

Elbette bu söylenenler karşısında dünyanın en gaddar komisyonu bile ikna olurdu. Oldu da. Çıkışı onaylandı. Red, bir süre normal hayata alışmaya çalıştı, alışamadı da. Onu intihar etmemek için tek bir şey durduruyordu. O da Andy’ye verdiği söz. Dağları, tepeleri aşarak Andy’nin sözü ettiği yere geldi. Taşın altında Red için bırakılmış bir şey vardı. Açtı içini. Bir miktar para ve Red için yazılmış bir not. “Bunu okuyorsan hapishaneden çıktın demektir” diye başlıyordu. Yanına çağırıyordu kadim dostu Red’i. Davete icabet etmek olmaz herhalde. Tası tarağı toplayıp yanına gitti Andy’nin. İntihar etmekten vazgeçmişti. İhtiyar dostumuz Brooks’un notunun yanına bir not ekledi sadece.

Bitirişi yine mektubunda dostu için seslenen Andy’den yapalım:

“Bu kadar yapabildiysen daha fazlasını da yaparsın… unutma Red, umut iyi bir şeydir. Belki de en iyi şeydir. İyi bir şey de asla ölmez. Bu mektubun sana ulaşmasını umuyorum. Ve umarım seni iyi bulur. Dostun Andy.”

 

 

What's Your Reaction?

Cute Cute
0
Cute
Lol Lol
0
Lol
Fail Fail
0
Fail
Omg Omg
0
Omg
Like Like
3
Like
Dislike Dislike
0
Dislike
Cry Cry
0
Cry
Damn Damn
0
Damn
Ogh Ogh
0
Ogh

Fularlı Yorumlar 0

Umut Ve Özgürlüğün Filmi: Esaretin Bedeli

Giriş

Hala üye olmadın mı ?
Üye Ol

Şifremi Unuttum

Üye Ol

İçerik Türü
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Yazı
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
 php shell indir sakarya escort sakarya escort sakarya escort sakarya escort izmir escort sakarya escort webmaster forum ürgüp escortalsancak escortزراعة الشعر في تركياantalya escortastropaypornosex izlemüzik indirkaçak iddaainstagram takipçi hilesi trend topic satın al istanbul evden eve nakliyat maltepe çilingir instagram unfollowers instagram türk takipçi satın al instagram web viewerbahis sitelerigüvenilir bahis siteleriinstagram takipçi hilesi trend topic satın al istanbul evden eve nakliyat maltepe çilingir instagram unfollowers instagram türk takipçi satın al instagram web viewergüvenilir bahis sitelerimeram escortfindikzade escort anadolu yakası escort beylikdüzü escort fındıkzade escort atakoy escort şişli escort şirinevler escort istanbul escort halkalı escort beylikdüzü escort şişli escort şirinevler escort akhisar escorttuzla escortpaykasaافضل شركات الفوركس المرخصة والموثوقةtekirdağ escortsikiş izleporno sexbetbooastropaybilecik escortgölcük escortbandırma ucuz escortatakum anal escortantakya saatlik escortanamur masöz escortakhisar saatlik escortürgüp escortastropaypaykasapaykasaastropaypaykasagaziantep escortantep escort